Wiemy, jakie cechy powinien mieć najlepszy ciągnik

Wybór odpowiedniego ciągnika to jedna z najbardziej kluczowych decyzji, jaka zapada w gospodarstwie. Pewny i niezawodny sprzęt to w końcu podstawa pracy każdego rolnika, a także niemała inwestycja. Dlatego, aby wybrać najlepszy ciągnik, warto zasięgnąć opinii innych użytkowników. W zależności od potrzeb, prowadzonej produkcji czy klasy uprawianych gruntów, warto wiedzieć, który ciągnik okaże się optymalny.

To, jaki ciągnik okaże się najlepszy do naszych prac, z pewnością zastanawia codziennie wielu rolników. Niezależnie czy będzie to rozbudowa swojego parku maszyn czy wymiana traktora na nowszy, ciągnik powinien być uniwersalny i bezawaryjny, a także przygotowany do pracy z posiadanymi maszynami towarzyszącymi oraz dający możliwości pracy z większymi maszynami.

Praktycznie każdego dnia gdzieś w Polsce zapada decyzja o zakupie nowego ciągnika. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to decyzja łatwa i musi opierać się ona na wielu indywidualnych czynnikach od rodzaju uprawy, klasy uprawianych gleb, ukształtowania terenu po ergonomię, komfort pracy i łatwość obsługi. Dlatego ciągniki CLAAS cechuje tak duży przekrój zalet, że każdy, odwiedzając swojego DEALERA, jest w stanie wręcz idealnie dobrać niezawodną maszynę do swoich potrzeb – mówi Emil Kaźmierczak Product Manager z CLAAS Polska.

A co na ten temat mówią sami zainteresowani rolnicy?

Maciej Górny z Parzęczewa podkreśla uniwersalność i łatwą obsługę ciągnika CLAAS ARION 510

CLAAS ARION 510 to jeden z najbardziej popularnych ciągników marki CLAAS wśród rolników. Pan Maciej Górny posiada taki ciągnik, w którym najbardziej ceni uniwersalność oraz łatwą i prostą obsługę.

Według mnie najlepszy ciągnikiem jest CLAAS ARION 510. Posiada m.in. ładowacz czołowy, który można szybko odłączyć, a także ma jedno złącze zintegrowane z hydrauliką i elektryką, przez co jego odłączanie i podłączenie wymaga tylko jednokrotnego wyjścia z kabiny. Cenię ten ciągnik również za stabilność oraz jego gabaryty (masa i rozstaw osi), gdyż do lżejszych prac nie potrzebuje przedniego obciążnikatłumaczy Pan Maciej Górny.

Wersja CIS+ ciągnika ARION 510 posiada również ceniony przez użytkowników podłokietnik z elektrozaworami, dzięki czemu obsługa jest wygodna i daje możliwość ustawienia wydatku i czasu pracy. Dodatkowo dwie pamięci obrotów, umożliwiają ustawienie dwóch prędkości WOM, jednej do pompowania a drugiej do rozlewania gnojowicy, co również ułatwia pracę Panu Maciejowi, który hoduje było oraz uprawia rośliny.

Link do opinii Pana Macieja Górnego

Piotr Olejniczak z Zamysłowa docenia wysoki komfort w ciągniku CLAAS AXION 810

AXION ujmuje użytkownika wysokim komfortem, dzięki któremu praca jest przyjemniejsza i może być kontynuowana dłużej. Ciągnik posiada najwyższą wersję wyposażenia z dotykowym terminalem obsługowym CEBIS, dzięki któremu obsługa jest bardzo prosta i precyzyjna. Właśnie m.in. za te cechy ceni maszynę Pan Piotr Olejniczak.

Komfort, ergonomia i łatwość obsługi to kluczowe cechy, które przeważyły w wyborze ciągnika AXION 810 w moim gospodarstwie. Podłokietnik z drążkiem CMOTION, na którym obsługuje wszystkie funkcje maszyny oraz wiele innych czynności, które można wykonać z drążka CMOTION, zmienia zupełnie poziom codziennej pracy na o wiele lepszą. Dodatkowym atutem jest amortyzacja kabiny w czterech punktach oraz przedniej osi i obydwu podnośników. To sprawia, że nie zamieniłbym tej maszyny na żadną innątłumaczy Pan Piotr Olejniczak.

Link do opinii Pana Piotra Olejniczaka

Artur Dzierzęcki z miejscowości Niskie Wielkie, zwraca szczególną uwagą na niskie spalanie ciągników ARION 440 i ARION 420

Każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Wie o tym najlepiej Pan Artur Dzierzęcki, który przed zakupem ciągnika szukał ekonomicznego rozwiązania do swojego 100-hektarowego gospodarstwa. Niskie spalanie, wysoki moment obrotowy i silnik o dużej pojemności w CLAAS ARION 440 i 420, sprawiły, że ciągniki mogą pracować na niskich obrotach. Ale to nie jedyne zalety, które przekonały rolnika do zakupu maszyny CLAAS.

Dla mnie w tym ciągniku ważna jest niezwykle dobra integracja z ładowaczem czołowym. Ciągnik posiada panoramiczną kabinę i jest idealnie skomponowany, dzięki czemu zapewnia dobrą widoczność i doskonały komfort pracy. Mogę nim operować bez dodatkowych obciążników, a zestaw zachowuje się stabilnie. Dzięki wydajnej pompie 100 l/min ładowacz pracuje jak mała ładowarka. Przed zakupem, DEALER umożliwił mi jazdę próbną oraz zaoferował korzystne finansowanie. Te rozwiązania oraz odpowiedzi na moje potrzeby były strzałem w dziesiątkę. Jeśli miałbym kupić kolejny ciągnik, z pewnością będzie to właśnie CLAASpodkreśla.

Link do opinii Pana Artura Dzierzęckiego

Michał Nierychlewski, prowadzący  firmę usługową Nieryś w okolicach Rypina, podkreśla bardzo dużą stabilność i bezpieczeństwo pracy ciągnikiem ARION 630

Według Pana Michała najlepszy ciągnik to CLAAS ARION 630. Konstrukcja ciągnika sprawia, że jest to bardzo stabilna maszyna zarówno w polu jak i na drodze. Podczas transportu przydaje się amortyzowany podnośnik oraz hamulce w czterech kołach, dzięki czemu nie obawia się niebezpiecznych sytuacji na drodze, dysponując wystarczającą siłą hamowania.

Wykonuję m.in. usługi siewu zbóż, kukurydzy czy buraków oraz uprawą orki. Ciągnik CLAAS ARION 630 jest najbardziej stabilny wśród innych maszyn. Ma bardzo dobry uciąg, niskie spalanie. Ekonomiczny w polu, funkcjonalny i intuicyjny podłokietnik. Przed zakupem testowałem wiele ciągników, lecz CLAAS ARION 630 okazał się tym najbardziej stabilnym. W dodatku posiada opcje telemetryczne, dzięki czemu moja żona zawsze wie, gdzie jestem – dodaje Pan Michał Nierychlewski.

Link do opinii Pana Michała Nierychlewskiego

Jarosław Gajewski ze Zgagowo Wieś ceni szczególnie wysoką ergonomię pracy swoimi ciągnikami CLAAS: ELIOS 240, AXOS 340 CX, ARION 420 i ARION 440

Pan Jarosław w swoim parku maszynowym posiada wiele ciągników marki CLAAS, a ostatnim zakupem był ARION 440.

– Zdecydowałem się na ciągnik ARION 440, gdyż posiada on bardzo przydatną funkcję obsługi ładowacza i zestawu dwóch kosiarek z wielofunkcyjnego dżojstika umiejscowionego na podłokietniku. Dzięki czemu ręka przez cały dzień ergonomicznie spoczywa na oparciu. Wielofunkcyjny dżojstik w dodatku pozwala mi na obsługę dwóch kosiarek i również steruje przekładnią i silnikiem, a także zmianą kierunku jazdy. Model, na który się zdecydowałem, jest wyposażony w przekładnię z sześcioma biegami pod obciążeniem, dzięki czemu mogę dobrze dobrać prędkość roboczą do warunków na polu podczas koszenia – tłumaczy Pan Jarosław i jak dodaje, ciągnik CLAAS ARION 440 jest jedyny w swym rodzaju i potrafi dokładnie to, czego się od niego oczekuje.

Przypomnijmy, że ciągniki marki CLAAS zostały ocenione najwyżej w kategorii „Ergonomia i bezpieczeństwo” podczas ostatniego Niezależnego Badania Opinii Rolników (NBOR) prowadzonego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. 

Link do opinii Pana Jarosława Gajewskiego:

Jerzy Zawiński z firmy ZNTK Paterek podkreśla bardzo wysoką siłę ciągu w ciągniku CLAAS ARION 610.

Niezwykle mocny CLAAS ARION 610 sprawdza się nie tylko na polu. Okazuje się, że CLAAS ARION 610 idealnie sprawdza się również podczas wykonywania niecodziennych zadań w firmie ZNTK Paterek, która zajmuje się naprawą wagonów towarowych. Tu zmodyfikowany ARION 610 zastępuje pracę lokomotyw spalinowych i przetacza składy ważące nawet 600 ton. Jak się sprawdza w takich warunkach? Pan Jerzy Zawiński podkreśla, że ciągnik CLAAS jest tak dobry, że umożliwia liczne manewry na bocznicy dzięki bardzo dobrej sile uciągowej umożliwiające ciągnięcie składów wagonów o łącznym ciężarze od 600 do 800 ton, a przy tym zawsze może liczyć na szybki i profesjonalny serwis.

Link do opinii przedstawicieli ZNTK Paterek:

https://www.youtube.com/watch?v=Bg3ZQQjbEnA&list=PLzZKOlihHu4zT8ALrohyb54RvOTX0uOEw&index=4

Przy mechanizacji stanowiącej nieodłączną część prowadzenia gospodarstwa, wybór odpowiedniego ciągnika jest więc kluczem do sukcesu. Warto rozpatrzyć opinie użytkowników analizując zalety ciągników. Specjaliści najbliższego dealera wybranej marki, doradzą w wyborze specyfikacji oraz korzystnej oferty finansowania. W końcu taki zakup to inwestycja często na kilkanaście lat. Warto więc podjąć ją dobrze opierając na sprawdzonych opiniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *